Rubienalia 2017 – 617. rocznica uzyskania praw miejskich

19.09.2017

17 września 2017 r. Hrubieszów świętował 617. rocznicę nadania praw miejskich. W tym roku Rubienalia odbyły się równolegle ze Zlotem X - lecia ZHR na Roztoczu.

Pierwsza część Rubienaliów rozpoczęła się o 13.30. Podobnie jak w ubiegłym roku, na Rynku miejskim zaprezentowały się koła gospodyń z okolicznych gmin. Prezentacje kulinarne odbywały się równolegle z pokazami artystycznymi.

Tradycją Rubienaliów jest symboliczne przekazanie przez Burmistrza kluczy do miasta młodzieży. Podobnie było w tym roku. Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając powitał gości i mieszkańców miasta, po czym przekazał pieczę nad Rubienaliami radnym Młodzieżowej Rady Miasta Julii Świecy i Andrzejowi Dudzie.

Występy artystyczne otworzył polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej i uczestników wydarzenia.

Na stoiskach wystawowych wyroby kulinarne i rękodzieło prezentowali:

Gmina Dołhobyczów - KGW Witków i Warsztaty Terapii Zajęciowej Oszczów,

Gmina Horodło - KGW Horodło,

Gmina Miejska Hrubieszów - Ogrody Działkowe,

Gmina Hrubieszów - KGW Dąbrowa,

Gmina Mircze - KGW Wereszyn,

Gmina Uchanie - Stowarzyszenie Kobiet Gminy Uchanie,

Gmina Trzeszczany - KGW Trzeszczany,

Gmina Werbkowice - Klub Seniora z Werbkowic,

Ojcowie Bernardyni z Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej.

Ponadto stoiska promujące prezentowali:

2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy z pokazem pojazdów bojowych,

Zespół Szkół nr 3 w Hrubieszowie,

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej,

Hrubieszowski Dom Kultury,

Młodzieżowa Rada Miasta.

W prezentacjach artystycznych wystąpili:

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej,

Gmina Trzeszczany - Zespół Echo,

Gmina Uchanie – Zespół Ludowy Staszicowiacy z Jarosławca,

Gmina Dołhobyczów - Zespół Pogranicze z Przewodowa,

Gmina Horodło - Kapela Horodlacy,

Gmina Hrubieszów - Zespół To i Owo Na Ludowo z Gródka.

Capoeira Unicar Hrubieszów wraz z zaprzyjaźnionymi grupami z całej Lubelszczyzny.

W konkursie kulinarnym na najsmaczniejszy „tarciuch hrubieszowski” startowały Koła Gospodyń Wiejskich  z Dąbrowy, Trzeszczan, Wereszyna, Witkowa, Horodła, Klub Seniora z Werbkowic i Stowarzyszenie Kobiet Gminy Uchanie.  Organizatorem konkursu był Hrubieszowski Dom Kultury. Komisja w składzie: Emilia Feliksiak - dyrektor HDK, Anna Wiśniewska - dietetyk, Joanna Janicka - technolog żywienia w ocenie tarciuchów brała pod uwagę walory smakowe, wygląd, przepis i sposób wykonania. Nagrodę na najsmaczniejszy tarciuch hrubieszowski komisja przyznała  Stowarzyszeniu Kobiet Gminy Uchanie.

Tegoroczna nagroda Hrubcia - przyznana w czterech kategoriach dla osób społecznie zaangażowanych powędrowała do:

• Jolanty Janiec - koordynatorki nieformalnej grupy młodzieży "pOBUDZENI", działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie w kategorii kultura,

• Beaty Tomaszczuk - inicjatorki wielu akcji charytatywnych min. "Wokół wielkanocnej nadziei" i "Szlachetna paczka" w kategorii wolontariat,

• Rafała Fedaczyńskiego - chodziarza, trzykrotnego olimpijczyka, sześciokrotnie uczestniczącego w Pucharze Świata, trzykrotnie w Pucharze Europy, w kategorii sport,

• Justyny Tywoniuk - właścicielki restauracji Magistrat, sponsorki wielu imprez charytatywnych i akcji zorganizowanych na rzecz dzieci i młodzieży w kategorii biznes.

Animacje dla dzieci, tańce integracyjne i konkurs wiedzy o historii Hrubieszowa przygotowała Młodzieżowa Rada Miasta. Koncert zagrały hrubieszowskie zespoły SONIC i STRYCH.

Pierwsze Rubienalia odbyły się we wrześniu 2016 r. Nazwa wydarzenia jest połączeniem studenckich juwenaliów i dawnej nazwy miasta - Rubieszowa. Impreza łączy ze sobą lokalną historię i folklor ziemi hrubieszowskiej oraz koncerty i współczesne wydarzenia kulturalne.

Tegoroczne Rubienalia były połączone z Jubileuszem X- lecia ZHR na Roztoczu. Harcerze swoje święto rozpoczęli już w piątek od kina plenerowego. W sobotę obchody jubileuszu rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Św. Ducha. Do wieczora harcerze mieli okazję zwiedzić miasto, skorzystać z parku linowego i uczestniczyć w grze miejskiej. O godz. 20.00 na Rynku rozpoczęła się część koncertowa. Jako pierwszy wystąpił zespół Seaking Dreams, następnie odbył się koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Gwiazdą wieczoru był raper Tau.

W niedzielę harcerze uczestniczyli w uroczystościach patriotyczno – religijnych na cmentarzu wojskowym i we Mszy św. na Rynku, po której odbył się apel harcerski. Harcerze uczestniczyli w zabawach i warsztatach do godziny 17.00. Zlot zakończył się pożegnalnym kręgiem.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta w Hrubieszowie, Hrubieszowski Dom Kultury, Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Młodzieżowa Rada Miasta w Hrubieszowie, Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej i Związek Harcerzy Rzeczypospolitej. Patronat medialny objęli: Katolickie Radio Zamość, Kronika Tygodnia, LubieHrubie.pl i RTM Staszic.