Polski Fundusz Rozwoju uruchamia kolejne inwestycje samorządowe w ramach Pakietu dla Miast Średnich

16.01.2018

Ofensywa średnich miast. Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje w projekty miast średnich. Polski Fundusz Rozwoju, za pośrednictwem Funduszu Inwestycji Samorządowych, podpisał w czwartek umowy na dwie pierwsze inwestycje samorządowe o wartości 50 mln złotych w ramach Pakietu dla miast średnich.

PFR w ramach umowy z pięcioma gminami w woj. małopolskim - Nowym Sączem, Nawojową, Starym Sączem, Kamionką Wielką i Korzenną - zainwestuje w spółkę Sądeckie Wodociągi. Druga inwestycja dotyczy rozbudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Limanowej (woj. małopolskie), gdzie fundusz stanie się udziałowcem Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

PFR realizuje Pakiet dla Miast Średnich, który jest elementem tzw. Planu Morawieckiego, mającego na celu przyspieszenie inwestycji w nowoczesną infrastrukturę polskich samorządów.

„Jestem przekonany, że nasza oferta przyczyni się do znacznego zwiększenia dynamiki inwestycji polskich samorządów, w szczególności w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, systemów ciepłownictwa oraz rewitalizacji” - oświadczył w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Jak podkreślił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, spotkania przedinwestycyjne z ekspertami PFR przyniosły pierwsze efekty, a sam instrument przygotowany w ramach Pakietu dla średnich miast jest bardzo potrzebny. „Już dwa miasta zdecydowały się na realizację projektów w tym modelu. To pionierska decyzja, która przyniesie korzyści każdej ze stron, a także potwierdzenie tego, że PFR stanowi bezpieczne źródło finansowania lokalnych inwestycji publicznych” – zaznaczył minister.

Polski Fundusz Rozwoju zawarł ponadto ponad 20 umów o współpracy i zachowaniu poufności z jednostkami samorządu terytorialnego, które rozważają współpracę z podmiotami takimi jak Polski Fundusz Rozwoju.

fot: Fot. B. Kosiński/MR