Polish English French German Russian Spanish

Biuletyn Informacji Publicznej

Hrubieszów częścią Jedwabnego Szlaku

09.01.2020
Urzędowe

Hrubieszów częścią Jedwabnego Szlaku.

  • W związku z rozpoczęciem prac nad Zintegrowaną Strategią Rozwoju miasto Hrubieszów planuje uwzględnić jeden z atutów związany z położeniem na szlaku LHS.
  • W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji związanych z budową wielkiego szlaku transportowego z Chin do Europy. Chiny walczą teraz o światową dominację gospodarczą z USA i Jedwabny Szlak ma być jedną z kluczowych szans na jej zdobycie. Dwie z trzech nitek transportowych mają przebiegać przez Polskę - wynika z mapy brytyjskiego Centrum Ekonomii i Badań Biznesowych (Centre for Economics and Business Research - CEBR,
  • PKP Cargo ocenia nawet, że Polska będzie HUBem transportowym na trasie Jedwabnego Szlaku. Pokazuje to mapa, na której przejście kolejowe Hrubieszów-Izow jest uwzględnione jako jedno z tych przejść granicznych, przez które będzie odbywał się przepływ transportowanych towarów. Kolej już teraz jest najszybciej rosnącym środkiem transportu towarów z Chin do Unii Europejskiej - tempo wzrostu w latach 2017-2018 wyniosło 26,8 proc. i drogą kolejową przewieziono milion ton towarów.
  • Potwierdzeniem powyższych planów jest pierwszy pociąg szerokotorowy z chińskiego miasta Xi’an do stacji Sławków LHS (Polska), obsługiwany przez PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa oraz partnerów spółki, który wyruszył w dniu 24.12.2019 r. Pociąg przejeżdża przez Chiny, Kazachstan, Rosję, Ukrainę, gdzie przekracza granicę z Polską w Hrubieszowie.
  • W związku z tworzoną Zintegrowaną Strategią Rozwoju w najbliższym czasie władze miasta rozpoczną konsultacje z potencjalnymi podmiotami (instytucjami rządowymi, samorządem województwa, przedsiębiorcami) mającymi wpływ na wdrożenie działań związanych m.in. z inwestycjami tworzącymi bazę logistyczną na terenie Hrubieszowa. Realizacja założonych planów jest jedną z szans rozwoju naszego miasta .