Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego 2017

25.11.2017

Zespół "Celebro" z Klubu 4 Regionalnej Bazy Logistycznej z Wrocławia zdobyło Grand Prix i nagrodę Stowarzyszenia Artystów, Wykonawców Polskich podczas tegorocznego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego w Hrubieszowie. W organizowanej po raz 22 imprezie wzięła udział rekordowa liczba 84 podmiotów wykonawczych.

Było w tej grupie 58 solistów i 26 zespołów, a łącznie w pięciu koncertach konkursowych wystąpiło ponad 200 artystów z różnych stron Polski, którzy odpowiedzieli na zaproszenie 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, jednego z głównych organizatorów festiwalu. Gwiazdami imprezy byli "Wanda i Banda" oraz "Bednarek Band", który zakończył festiwal, trwający od czwartku 16 listopada do niedzieli.

19 listopada na koncercie galowym Rada Artystyczna Festiwalu ogłosiła listę wykonawców, którzy jej zdaniem zasłużyli na nagrody i wyróżnienia.

Podsumowując występy członkowie rady podziękowali wykonawcom nie tylko za przygotowanie prezentacji konkursowych, ale również za ich wysoki poziom. Zwrócili też szczególną uwagę na różnorodność form muzycznych, ciekawe aranżacje i oryginalne instrumentarium. Rada z zadowoleniem przyjęła także wyższy niż przed rokiem poziom zespołów wokalno-instrumentalnych, w tym realizację sugestii, przekazanych wtedy podczas warsztatów towarzyszących festiwalowi.

Pierwsze miejsce wśród zespołów zdobyła grupa "Meritum" z Gminnego Ośrodka Kultury z Janowa Podlaskiego, na drugą zasłużyło "Akwarium" z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, a trzecią odebrał zespół "Ostatni Raz" z Klubu 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.

Za występy solowe członkowie rady artystycznej przyznali pierwszą nagrodę Naomi Wesselius z Klubu 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia z Sieradza, drugą - Michałowi Podgórskiemu z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, a trzecia przypadła Aleksandrze Urbanek z Klubu 4 Brygady Logistycznej z Wrocławia.

Rada przyznała też 17 wyróżnień, w tym 7 dla solistów i 10 dla zespołów.

Ponadto nagrodę specjalną burmistrza Hrubieszowa dla solisty z powiatu hrubieszowskiego odebrała Agata Buta, a nagrodę wójta gminy Hrubieszów otrzymał zespół "Na jeden raz" z OSP Mieniany.

Tegoroczne prezentacje oceniali: Alicja Saturska z Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Wanda Kwietniewska z zespołu "Wanda i Banda", były członek m.in. Budki Suflera Mieczysław Jurecki, były dyrektor Wojskowego Zespołu Reprezentacyjnego, związany z hrubieszowskim festiwalem od początku - pułkownik rezerwy Bogusław Hilla, jeden z pomysłodawców imprezy ksiądz prałat podpułkownik Andrzej Puzon, Jolanta Wojtaś-Zapora z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

Źródło: IAS24.EU

fot: 2PR