74. rocznica mordu żołnierzy AK i BCH przez wojska hitlerowskie

10.01.2018

6 stycznia 2018 r. przypadła 74. rocznica mordu dokonanego w Hrubieszowie na żołnierzach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich  przez okupacyjne wojska niemieckie.

Z tej okazji pod pomnikiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia z 6 stycznia 1944 r. odbyły się uroczystości patriotyczne, w których uczestniczyli:  Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając, przedstawiciele organizacji kombatanckich, członkowie Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, służby mundurowe. Po kameralnej uroczystości odbyła się Msza św. w intencji zamordowanych żołnierzy.

Pomnik ku czci zamordowanych w Hrubieszowie żołnierzy AK i BCh znajduje się na ul. Ciesielczuka i zawiera nazwiska czterdziestu pięciu polskich żołnierzy. Został wzniesiony 1 września 1997 r. z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodowe w Hrubieszowie i Społeczeństwa – w hołdzie Bohaterom Narodowym.

Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe w Hrubieszowie.