Polish English French German Russian Spanish

Biuletyn Informacji Publicznej

11 lipca 2019 r. 76. rocznica zbrodni wołyńskiej

11.07.2019
Święta / uroczystości

Dziś 11 lipca 2019 r. – w 76. rocznicę zbrodni wołyńskiej – obchodzony jest w Polsce po raz trzeci, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W 1943 roku na Wołyniu dochodziło do masowych morderstw polskiej ludności cywilnej. Kulminacyjnym momentem była tzw. krwawa niedziela na Wołyniu. 11 lipca zaatakowano Polaków w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim.       W wyniku popełnionych zbrodni, mających cechy ludobójstwa, dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów z różnych formacji militarnych, wspieranych przez ludność cywilną, życie straciło ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej z Kresów. Dokładna liczba ofiar do dziś nie jest znana, a wiele z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia.

Chcemy prawdy i jej upamiętnienia w imię kontynuacji dzieła pojednania i dialogu, o które apelował Święty Jan Paweł II mówiąc: „ Niech przebaczenie, udzielone i uzyskane rozleje się niczym dobroczynny balsam w każdym sercu. Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, na braterskiej wspólnocie, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności…”