Polish English French German Russian Spanish

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

02.04.2021
 
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.
W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko”– coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim.
Miasto Hrubieszów, jak co roku, przyłącza się do akcji, w naszym mieście na niebiesko  zostanie podświetlony budynek Hrubieszowskiego Domu Kultury.