Polish English French German Russian Spanish

Biuletyn Informacji Publicznej

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

02.04.2020
Pozostałe

 

Jak co roku, 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który rozpoczyna Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Autyzm to nie choroba, to całościowe zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym. W Polsce jedno dziecko na sto ma zdiagnozowany autyzm, dlatego niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na ten temat.

 

W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Polska zapala się na niebiesko. Miasto Hrubieszów, jak co roku, przyłącza się do akcji, podczas której budynki w całym kraju świecą na niebiesko dla osób z autyzmem. W naszym mieście na niebiesko zostanie podświetlony budynek Urzędu Miasta oraz Hrubieszowskiego Domu Kultury. Celem akcji jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu.

To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki, niebieskie akcenty w dzisiejszym ubraniu są specjalnie dla nich.