Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

"Hrubieszów - wielokulturowa opowieść o mieście w XX wieku"

08.01.2015

Co czujesz, gdy przeglądasz albumy pełne starych fotografii? Czy znasz historię swojej rodziny, jej korzenie? Jak dobrze znasz dawny Hrubieszów i czy wiesz, jak zmieniła go wojna? Co myślisz słysząc słowo wielokulturowość? Czy wiesz, ilu Żydów mieszkało w Hrubieszowie przed wojną, gdzie stał dom prawosławnego księdza i jakie inicjatywy podejmował katolicki ksiądz Melchior Juściński? Czy widziałeś zdjęcie nieistniejącej już dziś synagogi, pływalni miejskiej lub domu, w którym mieszkał Bolesław Leśmian?

Nad tymi i podobnymi pytaniami zastanawiali się autorzy wystawy "Hrubieszów - wielokulturowa opowieść o mieście w XX wieku", której otwarcie miało miejsce 17. grudnia 2014 r.

Wystawa jest końcowym efektem projektu Nasza `mała ojczyzna` Hrubieszów - wielokulturowa opowieść o mieście w XX wieku tworzona społecznie, który realizowany był przez Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL) przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie i Ośrodek KARTA w Warszawie. Głównym celem projektu było dotarcie do jak największej ilości fotografii, dokumentów i świadectw życia w Hrubieszowie w minionym stuleciu i zabezpieczenie ich wersji cyfrowych. Od lipca br. bibliotekarze i wolontariusze organizowali spotkania dla mieszkańców (o genealogii, architekturze i wielokulturowości Hrubieszowa) oraz spotykali się w bibliotece i domach prywatnych, by rozmawiać i skanować fotografie lub nagrywać wspomnienia. W efekcie tych prac metodą archiwizacji oddolnej, udało się pozyskać ponad 1150 skanów fotografii i dokumentów oraz nagrać 14 godzin pamięci o Hrubieszowie. Ponadto przeprowadzona została kwerenda w Państwowym Archiwum w Zamościu, Państwowym Archiwum w Lublinie-Oddział w Chełmie, Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz w Fundacji Shoah.

Wiele z tych materiałów znalazło się na prezentowanej 17. grudnia wystawie, której tematem przewodnim jest Hrubieszów różnych kultur i religii od przełomu XIX i XX wieku do lat 80 wieku XX. Kolejne plansze prezentują wybór dostępnych w CATL materiałów, które dotyczą obiektów sakralnych obecnych w Hrubieszowie w omawianym okresie, różne sfery życia okresu międzywojennego oraz czas II wojny światowej i powojennych zmian w mieście, aż do lat 70. i 80. XX wieku, gdzie po wielokulturowości pozostało niewiele śladów.

Gośćmi spotkania otwierającego wystawę byli przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz wielu instytucji miasta, mieszkańcy Hrubieszowa, którzy podzielili się z CATL swoimi pamiątkami rodzinnymi i dzięki którym mogła powstać prezentowana wystawa oraz przedstawiciele Ośrodka KARTA - prezes Zbigniew Gluza i redaktorka kwartalnika KARTA - Katarzyna Przyborska.

O miejscu i dacie prezentacji wystawy dla mieszkańców Hrubieszowa poinformujemy wkrótce.