Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

Zakończenie kadencji Hrubieszowskiej Rady Kobiet

09.05.2024
Pozostałe
Kiedy 4 lata temu Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska ogłosiła inicjatywę utworzenia Hrubieszowskiej Rady Kobiet i zaprosiła do składania swoich kandydatur, żadna z nas nie miała wątpliwości, że chce znaleźć się w tej grupie wybranych. Dlaczego? Bo w każdej z nas drzemie natura społecznika. 28 sierpnia 2020 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyło się pierwsze posiedzenie Hrubieszowskiej Rady Kobiet, podczas którego Marta Majewska - Burmistrz Miasta Hrubieszowa wręczyła Akty powołania.
Rada wybrała ze swojego grona w głosowaniu tajnym Prezydium Rady, w skład którego weszły:
- Anna Wiśniewska – Przewodnicząca
- Małgorzata Bocheńska - Wiceprzewodnicząca
- Aneta Hołuj – Sekretarz.
Wtedy jeszcze się nie znałyśmy, ale szybko zorientowałyśmy się, że jesteśmy we właściwym miejscu i czasie i że przyświecają nam te same cele. Rada stanowi kolegialny organ pomocniczy Burmistrza o charakterze opiniodawczym i doradczym w zakresie polityki rodzinnej, społecznej oraz spraw związanych z sytuacją kobiet w Hrubieszowie. Są wśród nas kobiety w różnym przedziale wiekowym, co nigdy nie stanowiło bariery na żadnej płaszczyźnie porozumienia. Reprezentujemy różne zawody, jesteśmy matkami, żonami, babciami, mamy szeroki wachlarz zainteresowań i talentów. Różnorodność osobowości i  charakterów, ale jedna wspólna misja - działać na rzecz mieszkańców naszego miasta na wielu obszarach, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz kobiet. Nadszedł czas podsumowań..
Od pierwszego spotkania miałyśmy jasno sprecyzowane cele. Pomysły sypały się jak z rękawa, a burza mózgów towarzyszyła nam podczas każdego kolejnego spotkania. Nieraz dochodziły do nas sygnały, że jesteśmy grupą feministek, nic bardziej mylnego wbrew pozorom.
Nasze działania były odpowiedzią na potrzeby kobiet naszego miasta, ale jak się okazało potem nie tylko kobiet. 
Na przestrzeni 4 lat realizowałyśmy wiele zadań, działań i przedsięwzięć. Niewątpliwie naszym sztampowym wydarzeniem okazał się coroczny „Weekend świadomości", czyli wydarzenie związane z profilaktyką w walce z rakiem piersi. To działanie stało się symbolem tak rozpoznawalnym w naszym środowisku jak różowa wstążka w całej Polsce. Wydarzenie to nabierało rozpędu z każdym rokiem. Ewaluowało nie tylko pod względem rozmachu działań, ale i frekwencji podczas wydarzenia. Dziś wiemy, że organizacją tego wydarzenia uratowałyśmy kilka żyć.. satysfakcja, duma i wzruszenie osiągały apogeum. Gdy nabierałyśmy wiatr w żagle niespodziewanie nadeszła pandemia. Nie powstrzymało to jednak nas przed działaniem. Nie lubimy marazmu i stagnacji dlatego przeniosłyśmy swoje inicjatywy „na chwilę" do social mediów. Tak oto zrodził się pomysł na „Kuźnię talentów hrubieszowskich" czyli promowanie naszych lokalnych artystów. Świat ujrzał wielu ukrytych dotąd zdolnych ludzi z naszego miasta i okolic. Hrubieszowska Rada Kobiet  stworzyła przestrzeń dla utalentowanych mieszkańców ziemi hrubieszowskiej, dała im szanse na zaprezentowanie swojej osoby oraz ich wyrobów artystycznych, a jednocześnie wsparła lokalną przedsiębiorczość.
Starałyśmy się motywować w tym trudnym czasie naszych odbiorców tworząc  cotygodniowy cykl "Inspirujących myśli tygodnia" by choćby dobrym słowem dodawać otuchy w „pandemicznym zamknięciu i izolacji". Służyłyśmy także pomocą tworząc cykl  poświęcony popularyzacji zasad savoir- vivre, którego głównym celem było podzielenie się z Państwem wiedzą ułatwiającą życie, pozwalającą pozbyć się kompleksów i poczucia niższości a także zjednanie sobie ludzi.
Cykl „Hrubieszów jestem stąd" to kolejna inicjatywa, która zrodziła się podczas pandemii. Przedstawiałyśmy w nim sylwetki „hrubieszowiaków w świecie", którzy z nostalgią wspominają nasze miasto, dziś są artystami w wielu dziedzinach sztuki. Gdy już wróciłyśmy do działań stacjonarnych organizowałyśmy szereg wydarzeń prozdrowotnych, takich jak choćby innowacyjny program edukacyjny „Żyj bez stresu, żyj bez bólu", Depresja – choroba cywilizacyjna, wspomniany już weekend świadomości, Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Dbałyśmy  także o profilaktykę zdrowotną naszych najmłodszych kobietek organizując akcje profilaktyczne w szkołach. Nie zabrakło także działań stricte „dla ciała" bowiem  zainteresowania programem „Nowa JA" przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Uświadomiło ono nam jak bardzo kobiety w codziennych trudach życia zapominają o sobie i swoich potrzebach. Dokonałyśmy metamorfozy kilku cudownych kobiet, które odkryły siebie na nowo. Kolejną podobną odsłoną było wydarzenie „Marzec – miesiącem kobiet". Były to bardzo inspirujące spotkania, podczas których mogłyśmy przy kawie poruszyć wiele ważnych dla kobiet z naszego miasta tematów. Wsłuchując się w ich oczekiwania i potrzeby inspirowałyśmy się do kolejnych działań.
Udało się również zorganizować kilka spotkań autorskich, podczas których mieszkanki Hrubieszowa mogły poznać ciekawe i nowe na rynku wydawniczym pozycje książkowe, porozmawiać z autorami tych książek.
Organizowałyśmy wiele akcji charytatywnych, zbierając fundusze na szczytne cele. Niewątpliwie największą inicjatywą charytatywną wykazałyśmy się podczas pomocy Ukrainie. Już pierwszego dnia wojny na Ukrainie rozpoczęłyśmy wielką akcję pomocową, która w zasadzie trwa do dziś.  
Zawsze starałyśmy się być z naszymi mieszkańcami, zachęcałyśmy do spotkań i rozmów bezpośrednich, nie tylko podczas organizowanych wydarzeń, ale i w bardziej kameralnych warunkach. Chcąc być bliżej organizowałyśmy spotkania „Z Radą Kobiet przy kawie" podczas których poznawałyśmy potrzeby mieszkańców. Zaowocowały one wieloma działaniami będącymi oddolną inicjatywą mieszkańców, jak np. spotkanie „Uporządkujmy Nowy Ład" podczas którego eksperci starali się przekładać na język polski  wprowadzony przez Rząd mało udolny „Nowy Ład podatkowy".
Pielęgnowałyśmy pamięć ważnych wydarzeń historycznych dla naszego kraju i miasta, jak np. „Spacer śladami nieznanych historii z kobietami w tle", istotnych świąt lokalnych i ogólnopolskich, dzieliłyśmy się swoją branżową wiedzą w mediach społecznościowych HRK.
Naszą działalność dostrzegło wiele mediów dzięki temu miałyśmy okazje zaprezentować na ich łamach swoje działania i misję. Doceniało nas Katolickie Radiem Zamość, TVP Lublin, Kronika Tygodnia, Tygodnik Zamojski.
Bycie członkinią Hrubieszowskiej Rady Kobiet dla każdej z nas to niewątpliwie wielka nobilitacja. Jesteśmy dumne, że mogłyśmy służyć naszej lokalnej społeczności. Dałyśmy z siebie wszystko na tyle na ile dane nam było. Jesteśmy pewne, że gdyby nie pandemia, tych działań byłoby znacznie więcej. Nie powiedziałyśmy jednak ostatniego zdania.. Z tego miejsca pragniemy podziękować Pani Burmistrz Marcie Majewskiej przede wszystkim za daną nam szanse i zaufanie jakim nas obdarzyła. Zawsze była dla nas wsparciem i popierała każdą naszą inicjatywę. Pokazałyśmy razem, że siła jest kobietą i nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. 
 
Opracowała: Małgorzata Malicka - Jankowska - Hrubieszowska Rada Kobiet