Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Święta / uroczystości

Plakat treść jak w artykule

ikony niepełnosprawności

Burmistrz Miasta Hrubieszowa, 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie oraz Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie

zapraszają na

Uroczyste Obchody  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Hrubieszów, 1 marca 2024 roku.

Program uroczystości:

Godz. 8.40 – zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych przy kościele.

9:00 – uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i wszystkich poległych w Jej obronie (z udziałem pocztów sztandarowych) - Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie,

10:00 - Plac przy Pomniku Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939 – 1945, ul. Rynek w Hrubieszowie:

• uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt,
  • wystąpienie Burmistrza Miasta Hrubieszowa,
  • modlitwa za Żołnierzy Wyklętych – prof. nadzw. dr hab. O. Oktawian Jusiak z Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie,
  • apel pamięci,
  • salwa honorowa,
  • złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939 – 1945.

11:30 – wykład historyka Jerzego Masłowskiego pt. „1944 – rok wielkiej próby Armii Krajowej” – Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau, ul. 3 Maja 10, 22-500 Hrubieszów.