Komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Hrubieszowie

Pozostałe

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym oraz zbliżającym się okresem zimowym i możliwością występowania intensywnych opadów śniegu oraz silnych wiatrów Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Hrubieszowie przypomina o:

- Obowiązku przeprowadzania kontroli okresowych stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektów budowlanych w szczególności instalacji gazowych i przewodów kominowych oraz zapewnienia, dochowując należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektów budowlanych, w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, zjawiska lodowe i pożary, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, a po ich wystąpienia poddania obiektu budowlanego kontroli bezpiecznego użytkowania.

- Konieczności dostosowania stanu technicznego obiektów budowlanych do wymagań sezonu grzewczego i sprawdzania stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych).

- Obowiązku usunięcia w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, stwierdzonych uszkodzeń oraz uzupełnienia braków, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności
katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem. Obowiązek ten powinien być potwierdzony w protokole z kontroli obiektu budowlanego, a osoba dokonująca kontroli ma obowiązek przesłania kopii tego protokołu do właściwego organu nadzoru budowlanego.

Powiatowy Inspektor
Nadzoru Budowlanego