Hrubieszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Patronat Burmistrza

Czy Uniwersytet Trzeciego Wieku potrzebny jest w Hrubieszowie?

Odpowiedzią jest zainteresowanie i frekwencja na Inauguracji, która odbyła się 9 lutego 2024 r. w Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa:

• ponad 100 osób skorzystało z zaproszenia,
  • w pierwszym dniu rekrutacji na HTUW zapisało się 66 osób, rekrutacja trwa do końca lutego,
  • w pierwszym dniu rekrutacji wyczerpany został limit miejsc na niektóre zajęcia – postaramy się uruchomić dodatkowe grupy,
  • aplauz jaki towarzyszył wykładowi „Radość uczenia się przez całe życie” – Małgorzaty Dudek,
  • długa kolejka kandydatów na słuchaczy – by złożyć deklarację uczestnictwa,
  • uśmiech i pozytywne informacje zwrotne od uczestników spotkania.

Co wyróżnia Hrubieszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku spośród innych UTW?

Hrubieszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku będzie pierwszym w Polsce, na którym słuchacze będą mogli uczestniczyć w warsztatach "L3M Radość uczenia się przez całe życie wg metody Marii Montessori " * prowadzonych przez Małgorzata Dudek- trenerkę posiadającą akredytację Institut für Lebensbegleitendes Lernen z Wiednia, doświadczoną Terapeutkę Senioralną wg. metody Montessori, założycielką Fundacji Radość Uczenia się.

Inne zajęcia w ofercie HUTW:

• Język angielski dla początkujących.
  • Zajęcia usprawniające ciało.
  • Hrubieszów – dzielimy się wspomnieniami.
  • Edukacja cyfrowa.
  • Zajęcia muzyczne.
  • Gimnastyka umysłu.
  • Klub karciany.
  • Scrapbooking.
  • Złote ręce seniora – kreatywne zajęcia manualne.
  • Porozmawiajmy o tym, jak odbieramy świat – tematyczne warsztaty dyskusyjne.

Współpraca:

• Komenda Powiatowa Policji w Hrubieszowie,
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie,
  • Straż Miejska w Hrubieszowie.

Więcej o metodzie Montessori w pracy z seniorami.

Główne założenia metody Montessori w pracy z seniorami: podobnie jak przy wykorzystaniu metody Montessori w pracy z dziećmi, również zajęcia dla seniorów opierają się o dewizę: „Pomóż mi zrobić to samodzielnie”. Zajęcia opierają się na angażowaniu seniorów w celowe i samodzielne działania, których głównymi założeniami są:

• nastawienie na indywidualne podejście do seniorów,
  • zachęcenie seniorów do współpracy,
  • przekonanie, że uczyć się można w każdym wieku,
  • wykorzystanie aktywności fizycznych (przede wszystkim pracy dłoni i aktywności poprawiających równowagę) oraz intelektualnych,
  • stymulowanie wszystkich zmysłów,
  • postawienie sobie za cel zwalczania nudy, poczucia beznadziei i samotności w życiu seniorów;

Na czym polega innowacyjność metody Montessori w pracy z seniorami?

Zaczynamy od  dokładnej analizy potrzeb każdego z uczestników zajęć, a także dostosowania przestrzeni, pomocy i aktywności do możliwości i predyspozycji uczestników. Dodatkowo metoda Montessori:

• dąży do zmiany stereotypowego postrzegania seniorów jako osób niezdolnych do nauki (zwłaszcza osób dotkniętych demencją i z zaburzeniami poznawczymi),
  • kieruje uwagę na to, co senior potrafi, a nie na jego deficyty,
  • skupia się na mocnych stronach seniora, a poprzez to wzmacnia poczucie wartości osób starszych i daje im motywację do działania,
  • zakłada, że pewne umiejętności da się odzyskać, a także znaleźć nowe zainteresowania,
  • poszukuje nowych form komunikacji dla osób w podeszłym wieku;

Udział w HUTW jest całkowicie bezpłatny, natomiast nabór na semestr letni jest otwarty do końca lutego 2024 r. Idea HUTW oraz inne szczegóły dotyczące funkcjonowania Uniwersytetu znajdują się na stronie internetowej MBP w zakładce HUTW

• Patronat Honorowy oraz uroczyste otwarcie HUTW Marta Majewska - Burmistrz Miasta Hrubieszowa.
  • Wsparcie Paweł Wojciechowski - Zastępca Burmistrza Miasta Hrubieszowa.
  • Pomysł, logistyka i organizacja HUTW Miejska Biblioteka Publiczna - Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa.
  • Partnerstwo Hrubieszowska Rada Seniorów.

Wszystkie niezbędne informacje:

Fot.: zdjecie nr 1 i 2 MBP-HCD, pozostałe zdjęcia UM: D. Duda