Dokładnie rok temu doszło do inwazji armii rosyjskiej na Ukrainę

24.02.2023

chłopiec siedzi na walizce, ma zamknięte jest bardzo zmęczony

Dokładnie rok temu, 24 lutego 2022 roku, doszło do niesprowokowanej, bezprecedensowej, brutalnej inwazji armii rosyjskiej na Ukrainę. Wojska rosyjskie przekroczyły granicę okupowanego Krymu i wjechały na teren Ukrainy. To już rok, odkąd siły ukraińskie odpierają ataki agresora, walcząc o niepodległość. Polacy wychowani na haśle “nigdy więcej wojny”, nie pozostawili Ukrainy bez wsparcia i zjednoczeni w niesieniu pomocy udowodnili, że wolność i godność człowieka to wartości, na których straży czuwa polski naród.  Społeczność naszego miasta nie przeszła obojętnie wobec konfliktu zbrojnego za naszą granicą. W trakcie minionego roku mieszkańcy Hrubieszowa za sprawą swojej otwartości, braku zobojętnienia oraz wielkiej empatii i troski o drugiego człowieka pokazali, że dobro tkwi w nas głęboko.

Każdego dnia, do punktu recepcyjnego w Hrubieszowie przybywali oraz nadal przybywają ukraińscy uchodźcy, którzy zostali obdarzeni przez Hrubieszowian szerokim strumieniem wsparcia. Działania mieszkańców stały się głośne na całą Polskę ze względu na swoją skalę i jej wymiar. Setki wolontariuszy zebrało kilkaset ton żywności, odzieży, środków higienicznych i innych niezbędnych produktów. Oprócz pomocy w punktach recepcyjnych, otworzyliśmy też drzwi do swoich domów, udowadniając, że staropolska gościnność jest wciąż żywą tradycją. Każda osoba potrzebująca wsparcia nie została pozostawiona sama w potrzebie i otrzymała pomocną wyciągniętą dłoń.

Wszystkim Hrubieszowianinom zaangażowanym w niesienie pomocy pragniemy złożyć podziękowania za Waszą solidarność z Ukrainą i otwarte, wielkie serca.

Postawa  mieszkańców Hrubieszowa i okolicznych miejscowości jest powodem do dumy oraz zasługuje na specjalne wyróżnienie.

Dziękujemy.