Burmistrz Miasta Hrubieszowa z absolutorium i wotum zaufania za rok 2020

01.07.2021

30 czerwca, na XXXVII sesji Rady Miejskiej, Burmistrz Miasta Hrubieszowa uzyskała wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za rok 2020. Za przyjęciem obu uchwał – w sprawie udzielenia wotum zaufania, jak i w sprawie udzielenia absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok, głosowało 13 radnych. Jeden radny (Ryszard Wiech) był przeciw.

Przygotowanie „Raportu o stanie miasta” to obowiązek dla wszystkich gmin i miast w Polsce, wprowadzony ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału mieszkańców w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. W 2019 r. burmistrzowie miast (również prezydenci i wójtowie) po raz pierwszy musieli przedstawić raport dotyczący 2018 r.

Przedstawiając Raport o stanie Miasta za rok 2020 Burmistrz podkreśliła skalę inwestycji na terenie Miasta oraz wyjątkową sytuację, związaną z pandemią COVID-19.

Jako najważniejsze inwestycje realizowane w minionym roku Burmistrz wskazała budowę krytej pływalni przy Szkole Podstawowej nr 2, realizację projektu Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa szansą na ożywienie społeczno-gospodarcze w obszarze rewitalizacji, termomodernizację budynku Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego oraz inwestycje za zakresie budowy infrastruktury drogowej oraz wodno-kanalizacyjnej.

"Po kilkunastu latach niemocy, marazmu i słów niezamienionych na czyny, zaczęliśmy działać. I to w trudnym czasie pandemii, w którym do końca nie mieliśmy pewności w jakich warunkach przyjdzie nam funkcjonować. Mimo, że był to trudny rok, przebiegający pod znakiem obostrzeń i reżimu sanitarnego, kolejny raz udowodniliśmy, że jako miasto jesteśmy sprawnym organizatorem i godnym zaufania partnerem wydarzeń z o różnym charakterze. Rozwiązaliśmy wiele miejskich problemów, które przez wiele lat wydawały się nie do rozwiązania. A kolejne wyzwania są przed nami" – powiedziała Marta Majewska, Burmistrz Miasta Hrubieszowa.

Po zapoznaniu się z raportem, radni podjęli uchwałę o udzieleniu wotum zaufania Burmistrz Miasta.

W dalszej kolejności procedowano uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium. Skarbnik Miasta Marta Woźnica zapoznała uczestników sesji ze sprawozdaniami finansowymi oraz opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej z wykonania budżetu za 2020 rok. Swoją pozytywną opinię w tej sprawie wydała także Komisja Rewizyjna. W rezultacie radni przyjęli uchwałę i tym samym udzielili Burmistrz absolutorium za 2020 rok.

Miejski budżet w 2020 roku był realizowany w niepewnych i trudnych do przewidzenia warunkach. Samorządy w całym kraju odnotowały zmniejszenie dochodów z tytułu podatków PIT i CIT oraz musiały ponieść nieplanowane koszty związane z pandemią. Jak wszędzie, tak i w Hrubieszowie Miasto cięło wydatki, lecz w taki sposób, by nie zakłócić normalnego funkcjonowania miasta. Dochody zostały osiągnięte w 92,45 % założonego planu - na kwotę 89 203 585,84 zł, zaplanowane wydatki wykonano na poziomie 86,28 % - kwota 98 088 701,11 zł. Budżet miasta zamknął się deficytem w wysokości 8 885 083,28 zł. Najwięcej w minionym roku miasto wydało na sprawy związane z pomocą społeczną, zdrowiem i rodziną – ponad 22 miliony złotych. Ze swoich środków gmina musiała dołożyć na ten cel ponad 500 tys. zł. Kolejną pozycją na liście wydatków była oświata, gdzie w wydanych prawie 24 milionach złotych, aż 10,3 mln (43%) stanowiły środki własne Miasta. Trzecią co do wielkości pozycją w ubiegłorocznych wydatkach były drogi – tu miasto wydało niemalże 13 milionów złotych. Ponad 9 mln złotych wydatkowano w dziale kultura fizyczna (w tym ponad 7,1 mln zł na budowę krytej pływalni).

Po zakończeniu głosowań Burmistrz Marta Majewska podziękowała Radnym Rady Miejskiej za przyjęcie raportu o stanie miasta za rok 2020 oraz udzielenie jej wotum zaufania i absolutorium. Słowa podziękowań za miniony rok wspólnej pracy skierowała również do swoich współpracowników.

Fot. UM Hrubieszów / D.Duda