80 rocznica mordu w Gozdowie

Święta / uroczystości

Uroczystości upamiętniające 80 rocznicę tragicznego mordu w Gozdowie, odbyły się 14 marca 2024 roku, przy mogiłach ofiar na hrubieszowskim cmentarzu.

Organizatorem wydarzenia był Hrubieszowski Klub Kolekcjonera. Prezes Klubu Mieczysław Zapała przedstawił rys historyczny wydarzeń, które działy się w nocy z 14 na 15 marca 1943 roku.

To właśnie wtedy, policja ukraińska, wsparta przez nacjonalistów z UPA, dokonała brutalnego napadu na stację kolejową w Gozdowie, w czasie którego zamordowano 35 osób – 22 kolejarzy i 11 osób cywilnych, w tym małe dzieci. Nazwiska pomordowanych, znajdują się na pamiątkowej tablicy, która niegdyś umieszczona była na ścianie budynku szkolnego w Gozdowie. Ofiary tego tragicznego zdarzenia zostały pochowane w zbiorowej mogile na hrubieszowskim cmentarzu parafialnym. Mogiła została odbudowana przez społeczny komitet.

W uroczystościach w imieniu Burmistrza Miasta Hrubieszowa udział wziął Radosław Dąbrowski Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury UM.

Fot. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie