"Rewitalizacja Centrum Hrubieszowa poprzez porządkowanie przestrzeni publicznej Śródmieścia oraz renowacja zdegradowanej substancji mieszkaniowej z otoczeniem" realizowana w latach 2013-2015

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej III Atrakcyjność obszarów miejskich i tereny inwestycyjne; Działanie 3.2 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013

Całkowita wartość projektu – 10 714 431,42 PLN

Dofinansowanie – 7 418 210,21 PLN

Wkład własny – 3 296 221,21 PLN

Zakres projektu obejmował:

1. Rewitalizację Bazaru Miejskiego (ul. Ludna) wykonanie nowej nawierzchni bazaru wraz ze schodami terenowymi przy chodniku wraz murkiem oporowym, wykonanie modernizacji odwodnienia terenu, oświetlenie bazaru, budowa boksów handlowych, ogrodzenie terenu całego bazaru, monitoring wizyjny, zmodernizowanie parkingów bazarowych od strony ul. Ludnej i Prostej, remont budynku przy ul. Ludnej.
  2. Przebudowę ul. Rynek na Deptak Miejski likwidacja skweru zielonego, utwardzenie kostką brukową całości placu i ciągu pieszo – jezdnego budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ulicy Rynek od ulicy Sutki, monitoring wizyjny, mała architektura, umiejscowienie lamp ulicznych, przebudowa odwodnienia, urządzenie zieleni, tablica informacyjna z planem miasta, hot spot.
  3. Rewitalizację Miejskiego Parku Solidarności (ul. Hubala) naprawa ogrodzenia, wykonanie remontu dwóch wejść od strony ul. Narutowicza, zakup i montaż nowych ławek parkowych, zakup i montaż koszy na śmieci, wykonanie chodnika z kostki wokół pomnika B. Prusa, wykonanie dojść do tablic informacyjnych i pamiątkowych, zagospodarowanie terenu przy studni koło dębu Sobieskiego, wykonanie dużej tablicy informacyjnej z aktualnym planem miasta Hrubieszowa, urządzenie zieleni parkowej, uzupełnienie placu zabaw, wykonanie studni chłonnych, remont szaletu miejskiego.
  4. Zagospodarowanie placu przy Hrubieszowskim Dom Kultury utwardzenie nawierzchni dojazdowej i placu kostką brukową, remont muru oporowego, cokołu i ogrodzenia od strony wschodniej i południowej, remont boksów garażowych, przebudowanie zejścia do piwnicy i wykonanie lekkich zadaszeń nad wszystkimi czterema wejściami, likwidacja barier architektonicznych, wymiana oświetlenia zewnętrznego, urządzenie zieleni, mała architektura.
  5. Parkingi i drogi gminne (budowa parkingów przy ul Targowej i Ludnej oraz remont nawierzchni w ul. Plac Wolności i Partyzantów) ilość stanowisk - 20 + 20, oświetlenie, ogrodzenie.
  6. Remont budynku mieszkalnego przy ul. Staszica 9 (zabytek). Ze względu na bardzo zły stan techniczny obiekt wymagał gruntownego remontu.
  7. Remont budynku (bloku) poprzez termomodernizację (ocieplenie) budynku wielorodzinnego ul. Plac Staszica 1 ocieplenie ścian zewnętrznych budynku płytami styropianowymi system STOPTER, obróbki blacharskie i podokienniki zewnętrzne
  8. Remont budynku (bloku) poprzez termomodernizację (ocieplenie) budynku wielorodzinnego ul. Plac Staszica 4,
  9. Renowacja zabytkowej Cerkwi Prawosławnej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Hrubieszowie wymiana konstrukcji i poszycia dachowego 6 kopuł (3x południowe i 3x północne) oraz wykonanie obróbek blacharskich – bez dzwonnicy, remont elewacji (tynki renowacyjne, profile ciągnione) cerkwi wraz z malowaniem – bez wieży dzwonnicy, wymiana stolarki okiennej: kopuła główna, łącznik, ołtarz, nawa główna, rewitalizacja ogrodzenia cerkwi. Otworzy się w nowym oknie Projekt realizowany był w partnerstwie z Wspólnotą Mieszkaniową Plac Staszica 1, Wspólnotą Mieszkaniową Plac Staszica 4, Parafia Prawosławną p.w. Zaśnięcia N.M.P. w Hrubieszowie.