"Opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Hrubieszów" w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna.

Wartość projektu: 80,000,00 zł
Dofinansowanie w kwocie: 68,000,00 zł
Termin realizacji: 2014/2015

Gmina Miejska Hrubieszów opracowała PLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ dla Gminy Miejskiej Hrubieszów (PGN). Na jego opracowanie Gmina uzyskała dofinansowanie w 85% ze środków UE w ramach POIiŚ 2007-2013 działanie 9.3. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej” (Konkurs 2/PoiŚ /9.3./2013)

„Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Hrubieszów” jest strategicznym dokumentem dla Miasta, mającym wpływ na lokalną gospodarkę ekologiczną i energetyczną. Zawiera on informacje o ilości wprowadzanych do powietrza zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych na terenie miasta, podając jednocześnie propozycje konkretnych i efektywnych działań ograniczających ich emisję do atmosfery. Głównym celem niniejszego Planu było rozpoznanie stanu istniejącego gospodarki energetycznej oraz źródeł, które są odpowiedzialne za emisję zanieczyszczeń do powietrza, a także promocję i wdrażanie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, w celu redukcji tej emisji.

Dokument zawiera:

• charakterystykę obszaru,
  • stan jakości powietrza na przedmiotowym obszarze,
  • identyfikację obszarów problemowych,
  • metodologię opracowania Planu,
  • cele strategiczne i szczegółowe,
  • ocenę stanu aktualnego i przewidywanych zmian w zakresie inwentaryzacji zanieczyszczeń, gazów cieplarnianych,
  • plan gospodarki niskoemisyjnej - harmonogram działań,
  • opis możliwości finansowania zaplanowanych działań zmniejszających emisję gazów cieplarnianych oraz monitorowanie efektów.

Efektem końcowym opracowania „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Hrubieszów” jest zestaw działań nakierowanych bezpośrednio i pośrednio na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także instrumentów, które wspomogą Miasto w realizacji Planu w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną.

Celem dokumentu jest przedstawienie wyników inwentaryzacji emisji zanieczyszczeń gazów cieplarnianych oraz analiza działań przyjętych do realizacji.

Do celów szczegółowych należą:

• dalszy rozwój planowania energetycznego oraz zarządzania energią w mieście,
  • optymalizacja działań związanych z produkcją i wykorzystaniem energii na terenie miasta,
  • zmniejszenie zużycia energii w poszczególnych sektorach odbiorców energii,
  • zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza (w tym gazów cieplarnianych) związanej ze zużyciem energii na terenie miasta,
  • zaangażowanie poszczególnych uczestników lokalnego rynku energii w działania ograniczające emisję gazów cieplarnianych,
  • spełnienie wymagań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczących formy i zakresu Planu gospodarki niskoemisyjnej.