Polish English French German Russian Spanish

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Opis krajoznawczy miasta

Hrubieszów jest miastem powiatowym położonym na terenie Kotliny Hrubieszowskiej w centralnej części powiatu, nad rzeką Huczwą. Jest również najdalej na wschód wysuniętym miastem w Polsce, a przebiegająca w okolicy Hrubieszowa granica polsko-ukraińska jest jednocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. Przygraniczna lokalizacja miasta ma znaczący wpływ na charakter i rozwój miasta oraz okolic.

Jako stolica powiatu spełnia funkcje lokalne i regionalne, stanowi centralny ośrodek kultury i oświaty Ziemi Hrubieszowskiej. Położenie miasta, przez które przepływa rzeka Huczwa zaprasza do odpoczynku i poznania przygranicznej kultury, zabytków i przyrody wschodniej lubelszczyzny.

Wielowiekowa przeszłość Hrubieszowa bogata w różnorodne wydarzenia ukształtowała miasto, które jest  atrakcyjne zarówno pod względem historycznym, jak i turystycznym. Znajduje się tu wiele zabytków architektury sakralnej świadczącej o wielokulturowej przeszłości miasta, specyficznej dla miast kresowych architektury drewnianej oraz charakterystycznej zabudowy dworkowej. Na uwagę zasługują również pomniki oraz miejsca pamięci narodowej. Historia pozostawiła tu po sobie wiele pamiątek: liczne cerkiewki, kościoły, kapliczki, dworki, pałace, ruiny zamków, kopce i kurhany, które swoja tajemniczością przyciągają rzesze turystów i archeologów.

Hrubieszów tętni życiem kulturalnym, słynie z ciekawych inicjatyw, imprez rekreacyjno-artystycznych, wydawnictw regionalnych, spotkań twórczych. 

Szczególnie atrakcyjne turystycznie są tereny wzdłuż rzeki Bug i Huczwy. Są tu wspaniałe warunki do wędkowania, liczne pomniki przyrody, wspaniale urozmaicony krajobraz rzek zachęcający do rozwoju bazy agroturystycznej.

Powiat typowo rolniczy z bogatym dziedzictwem kulturowo-historycznym i wieloma osobliwościami przyrodniczymi, rozlokowanymi wśród pięknych krajobrazów, ze szczególnym uwzględnieniem doliny Bugu, jednej z większych, nieregulowanych rzek w Europie. Obejmuje swym zasięgiem siedem gmin wiejskich i miasto Hrubieszów: Dołhobyczów, Horodło, Hrubieszów, Mircze, Trzeszczany, Uchanie, Werbkowice i gmina miejska Hrubieszów.

Ze względu na wysoką jakość rolniczej przestrzeni produkcyjnej, rolnictwo jest główną gałęzią gospodarki tego położonego z dala od zanieczyszczonych ośrodków produkcyjnych rejonu. W powiecie hrubieszowskim istnieją warunki sprzyjające uprawianiu turystyki. To idealne miejsce na wypoczynek gdzie można oderwać się od miejskiego gwaru , poznać miejscowe tradycje, poobcować z  naturą. Piękne lasy, czyste powietrze, ostoja ptactwa i zwierzyny oraz parki krajobrazowe zachęcają do wypoczynku. Gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się na terenie powiatu mają wiele do zaoferowania przybywającym tutaj turystom .

Położona na kresach Polski Ziemia Hrubieszowska jest idealnym miejscem dla wszystkich poszukujących wytchnienia od zawrotnego tempa życia we współczesnym świecie, a jednocześnie pragnących zachwycić się pięknem nadbużańskiej przyrody.