Jubileusz 30-lecia Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie

15.06.2018

W godzinach rannych przedstawiciele Środowiska wraz z harcerzami ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej złożyli kwiaty, zapalili znicze i pomodlili się na grobach Prezesów Środowiska: śp. Ryszarda Kasprowicza ps. „Lwie Serce”, śp. Józefa Hana ps. „Kruk” i śp. Józefa Domańskiego ps. „Skowronek”. Następnie harcerze złożyli kwiaty pod Pomnikiem Krzyżem na Cmentarzu Wojennym. Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając z Przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Świstowską oraz Przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, służb mundurowych, środowisk kombatanckich złożyły wieńce, kwiaty i zapaliły znicze na Pomniku – Grobie Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej na Cmentarzu Wojennym. Kwiaty złożyła Anna Lewak prezes Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK z Warszawy i Krystyna Kulczycka prezes Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Warszawie z przedstawicielami Środowiska Żołnierzy 27. WDP AK w Hrubieszowie na czele z prezes Grażyną Mirską.

O godz. 11 została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 27. WDP AK. Mszę celebrował i wygłosił budującą, patriotyczną homilię ks. ppłk Andrzej Puzon. Mszę uświetnił chór pod kierownictwem Leszka Opały. We Mszy brała udział młodzież z pocztami sztandarowymi, środowiska kombatanckie, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich, gminnych, służby mundurowe: Straży Granicznej, Zakładu Karnego, Straży Pożarnej, Policji, Służby Celnej, Nadleśnictw, żołnierze 2. Pułku Rozpoznawczego z płk Marcinem Majem - dowódcą pułku wraz z małżonką i ppłk Mariuszem Biszczatem - szefem sztabu oraz przybyli goście i mieszkańcy Hrubieszowa. W uroczystościach uczestniczyli kombatanci por. Eugeniusz Mariański ps. „Kula” żołnierz 27. WDP AK i Tadeusz Opała ZWZ - NSZ. Uczestniczyła Janina Tomaszczuk żona śp. Zbigniewa Tomaszczuka ps. „Skobel” żołnierza 27. WDP AK oraz dzieci i wnuki żołnierzy 27. WDP AK. We Mszy uczestniczył ks. ppłk Jan Kot proboszcz Parafii Prawosławnej w Hrubieszowie. Po zakończeniu Mszy prezes Anna Lewak wraz z przedstawicielami hrubieszowskiego Środowiska złożyli kwiaty w kruchcie kościoła pod tablicą upamiętniającą poległych na Wołyniu.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Klubie 2. Pułku Rozpoznawczego. Po powitaniu dostojnych gości wiersz napisany przez panią Ewę Puszek – Nowak pt. „BOHATEROM 27. WDP AK POŚWIĘCAM „ pięknie recytowała Karolina Tarnowska – uczennica Szkoły Miejskiej Nr 1 w Hrubieszowie. Następnie wyświetlono film pt. „WOŁYŃ W POŻODZE”. Po filmie dr Justyna Wojtiuk wygłosiła referat na temat 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i historii 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty. W dalszej kolejności prezes Środowiska Grażyna Mirska przedstawiła historię Środowiska na przestrzeni 30 lat i plany na przyszłość. Anna Lewak prezes Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK wręczyła 12 osobom odznaki pamiątkowe „KRZYŻ OBROŃCÓW WOŁYNIA 1939 – 1944” w tym 5 osobom pośmiertnie. Arkadiusz Bratkowski wręczył dwóm osobom „MEDAL PAMIĄTKOWY WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO”. Po wręczeniu odznaczeń głos zabrali goście: płk Marcin Maj dowódca pułku, Anna Lewak prezes Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK, Agnieszka Skubis – Rafalska przedstawicielka Wojewody Lubelskiego, Anna Fronczek wicestarosta powiatu, Tomasz Zając Burmistrz Hrubieszowa, Kamila Iza Maślanka prezes Koła Rejonowego Okręgu Zamość ŚZŻAK, Andrzej Jaroszyński wiceprezes Okręgu Zamość ŚZŻAK, ks. ppłk Andrzej Puzon składając podziękowania i życzenia dla Środowiska na ręce prezes Grażyny Mirskiej. Ks. ppłk Andrzej Puzon wręczył kwiaty dla pani Wiesławy Stankiewicz w podzięce za opiekowanie się grobami żołnierzy 27. WDP AK. Pani Wiesława Stankiewicz podziękowała księdzu Andrzejowi Puzonowi za troskę o miejsca spoczynku Polaków na Wołyniu. Głos zabrał także dr Ryszard Piasecki, który w czasie swojego wystąpienia pięknie recytował dwa własne wiersze. Po przerwie na kawę, herbatę, ciastko, owoce Zespół Straży Granicznej zaśpiewał pięknie kilka patriotycznych piosenek. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na obiad do Browaru Sulewski. Na uroczystości był obecny Stanisław Nowak z Radia Staszic, który rejestrował wydarzenie i przeprowadzał wywiady.

Środowisko Żołnierzy serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom uroczystości i sponsorom dzięki którym mogliśmy obchodzić nasz jubileusz 30-lecia.

Źródło:  ŚŻ 27 WDP AK