Informacje o projekcie

         Celem ogólnym projektu jest zwiększenie dostępności obszaru dolnego Pobuża (rejonu Hrubieszowa i Włodzimierza Wołyńskiego) dla inwestorów, podniesienie standardu życia mieszkańców a także jego atrakcyjności turystycznej i gospodarczej

    Celami szczegółowymi projektu są:
  • - Realizacja wspólnego zarządzania zaopatrzenia w wodę w obu samorządach  
  • - Zwiększenie dostępności mieszkańców i instytucji publicznych w Hrubieszowie oraz Włodzimierza Wołyńskiego do bieżącej wody  
  • – Zwiększenie świadomości mieszkańców, instytucji publicznych obu miast oraz potencjalnych inwestorów i przedsiębiorców, chcących uczestniczyć w aktywności gospodarczej obu miast na temat nowych inwestycji komunalnych w zakresie zaopatrzenia w wodę

        Projekt został przygotowany wspólnie z partnerem ukraińskim. Stanowi kontynuację projektu, pt. Czysta Woda na Pobużu – Transgraniczny System Zaopatrzenia w wodę Hrubieszowa i Włodzimierza Wołyńskiego – ETAP I, który był realizowany od marca 2011 r. Partnerzy pracowali wspólnie nad przygotowaniem wniosku, w wyniku kilku spotkań na wiosnę i latem 2011 r., jeszcze w trakcie tworzenia Wspólnego Wieloletniego Planu Inwestycyjnego miasta Hrubieszowa i Włodzimierza Wołyńskiego w zakresie zaopatrzenia w wodę oraz w czasie tworzenia dokumentacji technicznej infrastruktury zaopatrzenia w wodę. W pierwszej fazie realizacji pierwszego projektu Partnerzy uzgodnili wspólnie koncepcję projektu, podział zadań i obowiązków oraz opracowali kompletny wniosek ze wszystkimi załącznikami. Ponadto projekt będzie realizowany wspólnie. Wszystkie działania w ramach projektu będą realizowane przez partnerów działających w ścisłej współpracy. Do koordynacji działań posłużą spotkania zespołu sterującego projektem. Personel realizujący projekt jest wspólny. Do projektu, do Wspólnego Biura jest zaangażowany po stronie polskiej Menadżer Projektu oraz eksperci zewnętrzni, wskazani przez urząd miasta Włodzimierz Wołyński. Projekt jest finansowany wspólnie. Środki są sukcesywnie przekazywane przez Lidera na rzecz Partnera, a wydatki budżetowe są proporcjonalnie podzielone między obie instytucje w stosunku do realnych kosztów inwestycji.

Celami szczegółowymi projektu są: :

  • 1. Realizacja wspólnego zarządzania zaopatrzenia w wodę w obu samorządach poprzez powołanie wspólnych struktur projektowych - Wspólnego Biura Zarządzania Zaopatrzenia w Wodę, a także poprzez organizację posiedzeń zespołu sterującego projektem.
  • 2. Zwiększenie dostępności mieszkańców i instytucji publicznych w Hrubieszowie oraz Włodzimierza Wołyńskiego do bieżącej wody poprzez przebudowę 10 289 m bieżących wodociągu w Hrubieszowie oraz budowę 2860 m bieżących wodociągu oraz zmodernizowanie jednej stacji uzdatniania wody we Włodzimierzu Wołyńskim.
  • 3. Zwiększenie świadomości mieszkańców, instytucji publicznych obu miast oraz potencjalnych inwestorów i przedsiębiorców, chcących uczestniczyć w aktywności gospodarczej obu miast na temat nowych inwestycji komunalnych w zakresie zaopatrzenia w wodę poprzez strony internetowe, ulotki, broszury, plakaty i artykuły sponsorowane – produkty kampanii informacyjnej i promocyjnej projektu. rządkowanie strumienia potrzeb inwestycyjnych i odpowiedniej hierarchizacji odcinków wodociągów, co w konsekwencji ułatwia zarządzanie programem modernizacji, określenie kosztów przyszłych projektów inwestycyjnych i tym samym racjonalizację, przygotowania kolejnych etapów projektu.

        Zasadniczym problemem, który jest przedmiotem projektu jest niska dostępność obszaru dolnego Pobuża (rejonu Hrubieszowa i Włodzimierza Wołyńskiego) dla inwestorów oraz relatywnie niski poziom standardu życia mieszkańców oraz obniżona atrakcyjność turystyczna i gospodarcza tego subregionu. Jednym z istotnych czynników ograniczających dostęp inwestycyjną oraz obniżających jakość życia mieszkańców i ograniczających atrakcyjność obu miast jest przestarzała sieć zaopatrzenia w wodę. Co prawda w Hrubieszowie, stopień skanalizowania miasta wynosić będzie niedługo 91 %, zaś zwodociągowania 96 % obszaru, to jednak ponad 50 % sieci wodociągowej została zbudowana więcej niż 20-25 lat temu. We Włodzimierzu Wołyńskim stopień skanalizowania wynosi 51%, a zwodociągowania wynosi 64 %, a 76 % sieci wodociągowej ma więcej niż 25 lat. Ponadto problemem jest niewydolna infrastruktura stacji uzdatniania wody. W tej chwili miasto obsługują dwie, stare stacje, na ul. Łuckiej i Kowelskiej. Wyeksploatowana sieć, o złym stanie technicznym wpływa bezpośrednio na jakość wody pitnej w obu miastach i determinuje pojawianie się realnych zagrożeń w postaci awaryjności systemu wodno-ściekowego i występowanie ryzyk wtórnego zanieczyszczenia wody wodociągowej, tak jak miało to miejsce latem 2008 r. w Hrubieszowie. Awarie tego typu uderzają wprost w mieszkańców obu miast oraz w osoby je odwiedzające (w tym turystów, przedsiębiorców). Przedstawiany projekt ma zatem rozwiązać w sferze strategicznej problem niewydolnej sieci infrastrukturalnej systemu zaopatrzenia w wodę w obu miastach. Odbiorcą projektu są mieszkańcy obu miast (około 18.500 osób w Hrubieszowie i około 37.000 osób we Włodzimierzu Wołyńskim), którzy są, jak wskazano wcześniej, bezpośrednim użytkownikiem przedmiotowej infrastruktury, a tym samym wpłynąć na ich szanse rozwojowe. Hrubieszów i Włodzimierz Wołyński są miastami oddalonymi od siebie o niecałe 35 km. Do granicy i przejścia granicznego w Zosinie/Usciługu od Hrubieszowa jest około 18 km, zaś od Włodzimierza Wołyńskiego około 15 km. Warto zauważyć, iż najbliższe większe miasta po polskiej stronie to Chełm i Zamość położone są w odległości około 50 km. W przypadku Włodzimierza Wołyńskiego ośrodki najbliższe, podobne wielkością to Nowowołyńsk (21 km) i Kowel (53 km). Hrubieszów i Włodzimierz Wołyński są ośrodkami na dolnym Pobużu, zbliżonymi do siebie najbardziej pod względem potencjału ludnościowego (blisko położony Nowowołyńsk jest czterokrotnie większy od Hrubieszowa). Również potencjał gospodarczy i inwestycyjny obu miast jest podobny, a powiązania kulturowe, społeczne, religijne i gospodarcze (w tym handlowe i usługowe) są bardzo silne. W zakresie infrastruktury razi jednak ogromna dysproporcja między oboma miastami, co uniemożliwia harmonijny, wspólny rozwój społeczny i gospodarczy oraz powoduje ogromne dysproporcje w ich atrakcyjności jako miejsce życia i aktywności zawodowej.


















Niniejszy dokument powstał dzieki pomocy finansowej Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013. Za treść tego dokumentu odpowiada Gmina Miejska Hrubieszów, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.