Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

13.11.2018

11 listopada 2018 r. odbyły się uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsza część uroczystości z udziałem asysty honorowej 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz pocztów sztandarowych została zorganizowana na placu przed kościołem pw. Św. Mikołaja. Rozpoczął ją ks. Dziekan Wiesław Oleszek. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, głos zabrał Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając, który ze względu na szczególną rangę uroczystości wystąpił w mundurze oficerskim 2 Pułku Strzelców Konnych.  Po przemówieniu Burmistrza, podporucznik Madalena Kwaśniak odczytała apel pamięci i  oddano salwę honorową. Kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Legionisty złożyły delegacje władz miasta, powiatu, gminy Hrubieszów, służb mundurowych, harcerzy,  Jednostki Strzeleckiej 2020, związków kombatanckich, organizacji społecznych, partii politycznych, instytucji państwowych oraz dzieci i młodzież z miejskich szkół.

W kościele p.w. Św. Mikołaja została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. dr Wiesław Oleszek.

Dalsza część uroczystości uczczenia 100 lat Niepodległej objęła Marsz Niepodległości, który wyruszył z deptaka miejskiego i przeszedł ulicami: Prosta, Plac Wolności, Partyzantów, Kilińskiego, 3 Maja, Prosta, deptak miejski. Udział w nim licznie wzięli uczestnicy uroczystości patriotyczno-religijnej, mieszkańcy miasta, dzieci i młodzież szkolna oraz sprzęt i pojazdy wojskowe hrubieszowskich służb mundurowych.

Harcerze Hufca ZHP Hrubieszów przekazali Burmistrzowi Miasta Ogień Niepodległości przywieziony z Kostiuchnówki. Ogień każdego roku zapalany jest na mogiłach polskich Legionistów, którzy zginęli w bitwach pod Kostiuchnówką w latach 1915-1916.

Na deptaku miejskim tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej oraz dzieci, młodzież i harcerze zaprezentowali pieśni i tańce o tematyce patriotycznej.

Program obchodów Narodowego Dnia Niepodległości obejmował ponadto zorganizowany przez Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji bieg pod hasłem „Biegajmy Razem w Dniu Niepodległości” ze startem i metą na stadionie miejskim.

tekst. UM Hrubieszów

foto.lubiehrubie.pl

Więcej zdjęć tutaj oraz tutaj