13.07.2017

11 lipca 2017 r. odbyły się uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w kościele pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie w intencji ofiar ludobójstwa. Następnie przemaszerowano na cmentarz parafialny pod mogiły kolejarzy pomordowanych w Gozdowie 14 marca 1944 r.

Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając przybliżył w przemówieniu skierowanym do uczestników uroczystości tragiczne wydarzenia, jakie dokonały się w latach 1943- 45 wobec obywateli II Rzeczypospolitej.

Kwiaty i wieńce pod mogiłami kolejarzy złożyli przedstawiciele delegacji władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji.

Burmistrz Miasta Hrubieszowa w asyście Straży Miejskiej złożył wieniec wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Hrubieszowie Anną Świstowską i Sekretarzem Miasta Pawłem Wojciechowskim.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono 22 lipca 2016 r. w celu upamiętnienia zbrodni dokonanej na ludności cywilnej Kresów Wschodnich II RP przez działające na tamtych terenach oddziały OUN i UPA.