Konferencja z okazji 140. urodzin Bolesława Leśmiana

13.09.2017

W sobotę 9 września 2017 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się konferencja z okazji 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana.

Otwarcie konferencji poprzedził występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Następnie Prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego Jerzy Leopold Krzyżewski oficjalnie rozpoczął spotkanie. Następnie głos zabrali Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając, Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Lubelskiego Agnieszka Skubis – Rafalska i Wojciech Fortuński z Krajowej Rady Notarialnej.

Konferencja składała się z sześciu prelekcji, które poprowadzili kolejno:

• Jerzy Krzyżewski, Prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego im. Stanisława Staszica - "Leśmian w Hrubieszowie",

•  Agnieszka Skubis-Rafalska, Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Lubelskiego - "Człowiek i natura w poezji Bolesława Leśmiana" ,

• Łukasz Babula z Muzeum Regionalne w Iłży, - "Dom i ogród Sunderlandów. Miejsce spotkań z historią i literaturą  ",

• Katarzyna Jakimiak, Kustosz Muzeum im. Adama Mickiewicza w Warszawie- "Leśmian-Leśmian - Warszawskie ścieżki poety",

• Teresa Renata Bodys – Sędzia Sądu Okręgowego w Zamościu - "Bolesław Leśmian – rejent" ,

• Sławomir Bartnik – Prezes Towarzystwa Leśmianowskiego w Zamościu " Spacer z Leśmianem po Zamościu".

Na zakończenie konferencji głos zabrał  prof. Paweł Czubik z Krajowej Rady Notarialnej, który podziękował za zaproszenie i pogratulował organizacji konferencji, która przyczyniła sie do upamiętnienia osoby Bolesława Leśmiana jako poety i notariusza.

Następnie Burmistrz Tomasz Zając z przedstawicielem Krajowej Rady Notarialnej prof. Pawłem Czubikiem  i Prezesem TRH oraz Wicedyrektor Biura Wojewody Lubelskiego złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym Bolesława Leśmiana.