Będą pieniądze na miejsca pracy i rozwój

21.04.2017

Hrubieszów jest na liście miast, które otrzymają pomoc w ramach rządowego programu "Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju".

Ma być ona wykorzystana na rozwój gospodarczy i społeczny miasta i okolic. Ma zachęcić inwestorów do lokowania tu swoich zakładów i tworzenia miejsc pracy. Dzięki niej przedsiębiorcy będą mogli liczyć na ulgi podatkowe, a mieszkańcy na poprawę jakości życia.

Miasta, które zostaną objęte wsparciem, będą mogły korzystać ze środków dostępnych w kilku programach operacyjnych. - Na przykład w programie "Infrastruktura i Środowisko" dla 255 miast przewidziano około 100 milionów złotych, z czego połowa jest przeznaczona na projekty w wybranych 122 miastach, w tym w Hrubieszowie. Takie zamknięte i dedykowane wybranej grupie samorządów nabory będą się odbywać także w innych programach operacyjnych. Oznacza to, że m.in. w ramach "Polski Wschodniej" będzie 60 milionów złotych na innowacje w małych i średnich firmach, a kolejne środki będą dostępne w programach "POWER - Wiedza, Edukacja, Rozwój" oraz "Inteligentny Rozwój" - wylicza w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając.

Jednocześnie zapowiada, że projekty, na które miasto będzie chciało pozyskać dotacje, będą wybierane wspólnie przez samorząd, przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Autorzy pomysłu zaproszą na takie konsultacje m.in. członków Rady Gospodarczej i Rady Pożytku Publicznego oraz Młodzieżowej Rady Miasta i Rady Seniorów.

- Musimy razem usiąść i przeanalizować jak maksymalnie wykorzystać tę szansę. Szczegóły dopracujemy na spotkaniach, ale na pewno będziemy chcieli postawić na tworzenie nowych miejsc pracy i rozwój przedsiębiorczości - podkreśla Tomasz Zając.

Pierwsze nabory wniosków mają być ogłoszone za kilka tygodni, dlatego burmistrz Hrubieszowa zapowiada, że konsultacje rozpoczną się najpóźniej na początku maja.

Oprócz Hrubieszowa w województwie lubelskim pomoc mają otrzymać także: Biała Podlaska, Biłgoraj, Chełm, Krasnystaw, Kraśnik, Radzyń Podlaski, Tomaszów Lubelski i Zamość.